Wycieczka Konin – Bełchatów – Wrocław

Dzięki pracy naszego kolegi Michała Ratajczyka i finansowaniu od firmy MIKRONIKA mieliśmy możliwość odbyć trzydniową wycieczkę po jednych z najciekawszych firm związanych z energetyką naszego regionu i nie tylko.

Pierwszego dnia po porannym spotkaniu przed budynkiem Wydziału Budowy Maszyn wyruszyliśmy autokarem do Konina, jednakże nie po to, aby zwiedzać tamtejszą elektrownię lecz z wizytą w ELEKTROBUDOWIE. Przywitano nas serdecznie i rozpoczęły się prezentacje z pracownikami różnych działów firmy, przerwane jedynie na przejście po zakładzie. Poznaliśmy budowę oferowanych rozdzielni SN w izolacji powietrznej i gazowej, a także nN w izolacji gazowej. Myślę, że każdy będzie miło wspominał to miejsce i to nie tylko z powodu otrzymanych upominków.

W dniu kolejnym odwiedziliśmy Bełchatów – tak, to serce polskiej elektroenergetyki, gdzie przyjęto nas w najnowszym bloku BEŁCHATÓW 2. Na pierwszy rzut oka widać, że po protestach ekologów, które miały miejsce jakieś dwa lata temu, wzmocnili ochronę obiektów.

Zastanawiająca jest niewielka ilość pracowników będących na zmianie przy obsłudze tak dużego obiektu. Czternaście osób to naprawdę niedużo i jest to tylko możliwe dzięki zaawansowanej automatyce. Tego dnia widzieliśmy również odkrywkę Bełchatów, jednakże mocno okrojone zwiedzanie pozostawiło tylko wiadomości o rozbudowanym systemie osuszania na temat czego odbyła się całkiem bogata w szczegóły prelekcja.

Ostatniego dnia świeży i wypoczęci przystąpiliśmy do zadawania pytań w fabryce generatorów firmy ALSTOM (obecnie już GE), gdzie zrozumieliśmy problematykę produkcji jednostkowej urządzeń o tak znacznych gabarytach, dochodzących do 450 ton.

Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiły rozdzielnice SN w obudowie dopuszczonej do pracy w atmosferze wybuchowej, miła atmosfera i ogrom wiedzy jaki trzeba posiąść aby z sukcesami realizować się w zwiedzanych zakładach.


Zapraszam do obejrzenia zdjęć z wycieczki w zakładce GALERIE.

Adam Guderski

Dodaj komentarz