Europejskie Dni Słoneczne – relacja

 

 

Dnia 11 maja 2013 roku po raz pierwszy na Politechnice Poznańskiej odbyły się Europejskie Dni Słoneczne, na które to zapraszaliśmy w poprzednim artykule, organizacji tego wydarzenia podjęły się Studenckie Koło Naukowe Elektroenergetyka oraz Koło Naukowe Inżynierii Środowiska. Wspólnymi siłami te dwa współpracujące ze sobą od dawna Koła Naukowe przeprowadziły wspaniałą akcję, która to miała na celu propagowanie wykorzystywania energii słonecznej. Głównym koordynatorem projektu w Polsce jest Instytut Energetyki Odnawialnej.

Podczas Europejskich Dni Słonecznych każdy mógł znaleźć coś dla siebie – nie zależnie od wieku, czy też poziomu wiedzy na temat eksploatowania energii słonecznej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy ciekawe konkursy i zabawy, poprzez które staraliśmy się przekazać im podstawowe wiadomości na temat słońca, światła, energii słonecznej, paneli fotowoltaicznych, czy też kolektorów słonecznych. Dzieci niejednokrotnie zaskoczyły nas swoją znajomością tej tematyki. Puszczanie baniek mydlanych w celu obserwacji załamywania się światła , tematyczne rebusy i kolorowanki, konkursy sprawdzające wiedzę i robot solarny przyciągnęły uwagę pociech, ale także dorośli dali się wciągnąć w te zabawy, wykazując przy tym nie mniejsze zainteresowanie.

Osoby, które przybyły na wydarzenie mogły wziąć udział w szeregu ciekawych wykładów, dotyczących systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, zjawisk fizycznych i elektrycznych. Nie zabrakło również prelekcji analizujących branżę kolektorów słonecznych, a także omawiających technologie fotowoltaiczne obecne na rynku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty praktyczne, podczas których uczestnicy mieli okazję złożyć kolektor słoneczny. Wszyscy prowadzący otrzymali piękne podziękowania z rąk przewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego Elektroenergetyka – Dariusza Hoffmanna.

Podczas tego dnia nie mogło również zabraknąć stoisk firm związanych z branżą. Przedstawiciele firm takich jak: Sunpark, Akademia Słońca, Buderus, Ekozefir i EasySolar chętnie odpowiadali na pytania zainteresowanych. Wystawy tych firm stanowiły doskonałą okazję, żeby z bliska przyjrzeć się kolektorom słonecznym i systemom fotowoltaicznym, a także zorientować się w cenach produktów, czy też omówić ewentualny zakup.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również quizy, podczas których można było wygrać nagrody takie jak ładowarki słoneczne, czy też roboty solarne. Uczestnikom niejednokrotnie towarzyszyły duże emocje, a fascynujące dogrywki zbierały całkiem sporą publikę. Jednak nic nie przyciągnęło w jednym czasie tak dużej rzeszy ludzi jak losowanie nagród. Tablet ufundowany przez firmę EasySolar wygrała Aleksandra Szyszka, której (mimo nieskrywanej zazdrości) serdecznie gratulujemy!

 

Wszystkim pilnującym porządku ratownikom i ochronie, członkom Studenckiego Koła Naukowego Elektroenergetyka i Koła Naukowego Inżynierii Środowiska zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, sponsorom (głównym sponsorem imprezy była firma Sunpark, polski dystrybutor firmy Solar World), a także pozostałym osobom zaangażowanym w promocję, a także przeprowadzenie Europejskich Dni Słonecznych jeszcze raz bardzo dziękujemy! Już teraz zapraszamy wszystkich za rok, na kolejną edycję Europejskich Dni Słonecznych i uprzedzamy, że „będzie się działo”!

Galeria ze zdjęciami.

Inne galerie z wydarzenia:

1 2 3

Dodaj komentarz