Seminarium ABB

Dnia 17 kwietnia 2013 roku w budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej odbyło się seminarium firmy ABB. Spotkanie zostało zorganizowane przez członka SKN Elektroenergetyka Marka Tarkowskiego. Zaproszonymi przedstawicielami firmy ABB byli Krzysztof Palgan i Paweł Kujawski. Drugi z wymienionych panów jeszcze kilka lat temu sam był studentem naszego wydziału.

Seminarium rozpoczęło się od przywitania i krótkiej historii o powstaniu firmy ABB. Firma ta zrodziła się z połączenia firm ASEA i BBC. Jest aktualnie światowym liderem w branży elektroenergetycznej, głównie w budowie sieci elektroenergetycznych. Sama marka ABB jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek świata. Zajmuje się produkcją m.in. urządzeń elektroenergetycznych stosowanych na rozdzielniach, takich jak przełączniki, wyłączniki, ograniczniki przepięć i transformatory, a poza tym produkuje kable i wiele innych wyrobów z zakresu elektrotechniki i elektroenergetyki. Firma ABB posiada w Polsce kilka swoich oddziałów. Największe są w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim i Wrocławiu, gdzie mieszczą się fabryki wytwarzające urządzenia elektrotechniczne, a także w Krakowie, gdzie znajduje się centrum badawcze.

Nasi goście opowiedzieli nam o rolach poszczególnych urządzeń stacji elektroenergetycznej i zastępczych rozwiązaniach. Między innymi takim rozwiązaniem jest wyłącznik izolacyjny, który jest alternatywą dla wyłącznika i przełącznika. Dowiedzieliśmy się także o elementach, z których zbudowane są wyłączniki i przełączniki. Ciekawostką było pokazanie nam zdjęć i opowiedzenie o przewoźnej stacji transformatorowej. Stacja taka jest używana w terenie, by w miejscach, gdzie nie ma w pobliżu linii odpowiednio niższego napięcia można było prowadzić prace z jej pomocą. Stacji takich jest kilka, a w Polsce jedyną posiada KGHM, którą wykorzystuje się aktualnie przy budowie szybów kopalnianych.

Pan Krzysztof Palgan polecił nam podręcznik „Switchgear manual” stworzony przez ABB. Znajdują się w niej stare informacje, jak i istotne fakty oraz wiedza potrzebne przy instalacjach elektroenergetycznych, które, jak podkreślił mówca, są niezmienne mimo nowszych technologii. Podręcznik w formie PDF można uzyskać za darmo ze strony ABB po rejestracji.
Z kolei pan Paweł Kujawski pokazał nam stronę www.dcbsubstations.com, która pozwala ona na zaprojektowanie własnej stacji elektroenergetycznej. Wyniki ukazane zostają zarówno w schemacie, jak i w formie obrazka 3D. Jest to bardzo przydatne narzędzie, zarówno dla młodych, dopiero poznających elementy sieci, jak i starszych, by szybko i wygodnie otrzymać rozwiązanie.

Każdy ze słuchaczy otrzymał mały prezent od firmy w postaci kubka i notatnika z długopisem, które, to pewne, przydadzą się przynajmniej niektórym z nas 😉
Bardzo dziękujemy panom z ABB za wizytę i przekazanie wielu informacji odnośnie firmy, jak i o świecie elektroenergetyki. Liczymy na więcej takich spotkań, które mimo przewidywanych maksymalnych dwóch godzin, bez krzty sprzeciwu przeciągnęło się do prawie trzech godzin. Temat jednak nie został wyczerpany, a wręcz przeciwnie, dlatego jesteśmy bardzo zainteresowani kolejnymi, pełnymi pasji przemowami.

Dziękujemy także Markowi za zorganizowanie tak cennego seminarium. Nie możemy doczekać się kolejnych ciekawych spotkań!

Zdjęcia ze spotkania.

Dodaj komentarz