Czym się zajmujemy?

SKN Elektroenergetyka zrzesza ludzi interesujących się branżą energetyczną. Koło umożliwia szeroką wymianę wiedzy i informacji z energetyki pomiędzy studentami oraz dokładniejsze przybliżenie zagadnień związanych z tą dziedziną gospodarki. Umożliwia to wzajemne wspieranie się w zdobywaniu wiedzy, w związku z czym każdy którego interesuje energetyka, posiada jakąś wiedzę i chce się nią podzielić znajdzie u nas swoje miejsce.

Bardzo ważną kwestią jest kontakt Koła z firmami z branży energetycznej, co owocuje pomocą w poszukiwaniu pracy przez studentów. Jednym z nich było zorganizowanie seminarium z firmą Skanska, gdzie przedstawiciel jednej z wiodących firm budowlanych przedstawił nam zakres działalności przedsiębiorstwa oraz możliwości kariery, poczynając od staży i praktyk, z czego członkowie naszego Koła skorzystali. Oprócz tego miały miejsce seminaria firm Gamesa oraz Vestas, które działają w branży energetyki wiatrowej czy ABB, jednej z największych firm działających w sferze osprzętu elektrycznego. Warto także wspomnieć, że przedstawiciele poszczególnych kierunków zrzeszonych w kole wybrali się na Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie odbywały się akurat targi energetyki Expopower, gdzie poznali wiele nowych firm z branży energetycznej oraz zawarli znajomości z przedstawicielami tychże przedsiębiorstw.

Oprócz tego, SKN organizuje ciekawe wyjazdy dydaktyczno – naukowe do różnych firm czy zakładów pracy, pozwalające poznać zagadnienia związane z energetyka „od kuchni”. Jednym z nich był dwudniowy wyjazd do Elektrowni „Bełchatów”, będącej największą elektrownią w kraju, do ośrodka badawczego w Świerku, który posiada jedyny reaktor jądrowy w Polsce oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oprócz tego organizowane są inne, nieco krótsze wycieczki, takie jak do biogazowni w Skrzatuszu, Lokalnego Centrum Sterowania PKP przy poznańskim Dworcu Głównym czy do fabryki samochodów „Volkswagen” w Poznaniu.

Realizujemy także projekty, takie jak ankieta dotycząca energetyki jądrowej mająca uświadomić nas, jaka jest wiedza społeczeństwa na temat elektrowni jądrowych, jakie ludzie widzą szanse i zagrożenia w czasie pracy tych zakładów. Pracujemy także z uczniami szkół średnich, przedstawiając im nasze Koło i uświadamiamy im, że nauka to nie tylko nudne zakuwanie czy czasochłonne obliczenia lecz także mnóstwo ciekawych zjawisk.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych projektów jest organizacja Konferencji Eneregetyki Odnawialnej, zorganizowanej w formie panelu dyskusyjnego, w którym udział mają wziąć przedstawiciele z branży energetyki odnawialnej, studenci oraz doktoranci, którzy wygłaszając swoje referaty starają się o stypendium rektora. Konferencja ta ma stanowić debatę na temat zalet i wad różnych odnawialnych źródeł energii, czyli słońca, wiatru czy wody.

Dodaj komentarz